Příběh

Brazilští prezidenti a vládci


Následuje seznam prezidentů Brazilské federativní republiky, který obsahuje všechny lidi, kteří v historii země měli vedení vlády a státu.

Rok

Prezidenti republiky

15/11/1889
25/02/1891

Maršál Deodoro da Fonseca
(Prozatímní vláda)

25/02/1891
23/11/1891

Maršál Deodoro da Fonseca
(Zvolen ustavujícím kongresem; rezignován)

23/11/1891
15/11/1894

Maršál Floriano Peixoto
(Viceprezident; převzal úřad)

15/11/1894
15/11/1898

Prudente de Moraes
(Zvolený prezident přímým hlasováním)

15/11/1898
15/11/1902

Pole prodeje
(Zvolený prezident přímým hlasováním)

15/11/1902
15/11/1906

Rodrigues Alves
(Zvolený prezident přímým hlasováním)

15/11/1906
14/06/1909

Afonso Pena
(Zvolený prezident přímým hlasováním; zemřel v úřadu)

14/06/1909
15/11/1910

Nile Piece
(Místopředseda převzal předsednictví)

15/11/1910
15/11/1914

Maršál Hermes da Fonseca
(Zvolený prezident přímým hlasováním)

15/11/1914
15/11/1918

Václav Brás
(Zvolený prezident přímým hlasováním)

1918

Rodrigues Alves
(zemřel, aniž by převzal předsednictví)

15/11/1918
28/07/1919

Delfim Moreira
(Místopředseda nastoupil do funkce)

28/07/1919
15/11/1922

Epitacio Pessoa
(Zvolený prezident přímým hlasováním)

15/11/1922
15/11/1926

Arthur Bernardes
(Zvolený prezident přímým hlasováním)

15/11/1926
24/10/1930

Washington Luis
(Zvolený prezident přímým hlasováním; byl vyřazen revolucí 30)

1930

Julio Prestes

24/10/1930
03/11/1930

John of God Menna Barreto
(Prozatímní správní rada)

24/10/1930
03/11/1930

Jose Isaiah z Noronhy
(Prozatímní správní rada)

24/10/1930
03/11/1930

Augusto Tasso Fragoso
(Prozatímní správní rada)

03/11/1930
20/07/1934

Getúlio Vargas
(Prozatímní vláda)

20/07/1934
10/11/1937

Getúlio Vargas
(Zvolen Ústavním shromážděním)

10/11/1937
29/10/1945

Getúlio Vargas
(Vedoucí Estado Novo; byl sesazen)

29/10/1945
31/01/1946

Jose Linhares
(Ministr převzal předsednictví)

31/01/1946
31/01/1951

Eurico Gaspar Dutra
(Voleno přímým hlasováním)

31/01/1951
24/08/1954

Getúlio Vargas
(Zvoleno přímým hlasováním; spácháno sebevraždou)

24/08/1954
08/11/1955

Káva Son
(Vice President se ujal úřadu, bylo zabráněno v roce 1955)

08/11/1955
11/11/1955

Carlos Luz
(Prezident Poslanecké sněmovny nastoupil do funkce)

11/11/1955
31/01/1956

Nereu de Oliveira Ramos
(Předsednictví převzal viceprezident Senátu)

31/01/1956
31/01/1961

Juscelino Kubitschek
(Voleno přímým hlasováním)

31/01/1961
25/08/1961

Jânio Frames
(Zvolen k rezignaci po 8 měsících)

25/08/1961
08/09/1961

Paschoal Ranieri Mazzilli
(Předseda dočasně nastoupil do funkce předsedy Poslanecké sněmovny)

08/09/1961
24/01/1963

João Goulart
(Místopředseda převzal úřad. Parlamentarismus přijat)

24/01/1963
01/04/1964

Paschoal Ranieri Mazzilli
(Prezident Poslanecké sněmovny nastoupil do funkce)

15/04/1964
15/03/1967

Castello Branco
(Zvoleno národním kongresem)

15/03/1967
31/08/1969

Costa e Silva
(Nepřímo zvolený; onemocněl v úřadu)

31/08/1969
30/10/1969

Aurelio Lyra
(Vojenská rada se prozatímně předpokládá)

31/08/1969
30/10/1969

Augusto Radamaker
(Vojenská rada se prozatímně předpokládá)

31/08/1969
30/10/1969

Márcio Melo
(Vojenská rada se prozatímně předpokládá)

30/10/1969
15/03/1974

Emílio Garrastazu Médice
(Nepřímo zvoleno)

15/03/1974
15/03/1979

Ernesto Geisel
(Nepřímo zvoleno)

15/03/1979
15/03/1985

John Křtitel Figueireda
(Nepřímo zvoleno)

1985

Tancredo Neves
(Nepřímo zvolený; zemřel v předvečer inaugurace)

15/03/1985
15/03/1990

Jose Sarney
(Místopředseda nastoupil do funkce)

15/03/1990
02/10/1992

Fernando Collor de Mello
(Zvolen přímým hlasováním; utrpěl obžalobu)

02/10/1992
01/01/1995

Itamar Franco
(Místopředseda nastoupil do funkce)

01/01/1995
01/01/2003

Fernando Henrique Cardoso
(Voleno přímým hlasováním)

01/01/2003
01/01/2011

Luís Inácio Lula da Silva
(Voleno přímým hlasováním)

01/01/2011
31/08/2016

Dilma Vana Rousseffová
(Voleno přímým hlasováním)

31/08/2016
01/01/2019

Michel Temer
(Místopředsedkyně, ujala se funkce po obžalobě držitele Dilmy Rousseffové)

01/01/2019

Jair Bolsonaro
(Voleno přímým hlasováním)